Бойові дельфіни демократії

Мистецтво порівнянь та аналогій буде цікавим для тієї невеликої групи людей, що бажають зрозуміти глибинну суть будь-якої проблеми. У аналогіях завжди присутня незрима мудрість, яка допомагає побачити, зрозуміти і вирішити навіть найскладніші питання...
Я дуже довго шукав більш-менш підходящу аналогію для пояснення феномена корупції і, здається, нарешті дещо знайшов. Корупція дуже схожа на акулу. Корупція має тисячі облич, як акула – тисячі зубів. Акула відчуває страх своєї жертви, так само як і корупція існує завдяки таємним і підсвідомим страхам людей. Корупція адаптується до будь-якої суспільної організації, як і акула, що має 13 систем сприйняття світу і майже на екстрасенсорному рівні відчуває те середовище завдяки якому вона існує. Навіть на метафізичному рівні – акул представляють, як морських чудовиськ, що забирають душі грішників (подібні «поняття» розповсюджені в японській та деяких інших острівних культурах).
Але ще більш цікаво виглядає тойфакт, щотакі «ідеальні машини для вбивства», як акули бояться дельфінів.  Ну не те щоб аж «такі так» бояться, але повсякчас стараються убезпечитися від товариства дельфінів. Щойно побачивши декілька афалін чи білобочок, або тих самих касаток – одинокі акули відпливають якнайдалі. Продовжуючи говорити мовою аналогій, для подолання «корупції-акули» необхідні такі колективні дії, які демонструють «дельфіни» (організована група людей, що не боїться протиставити себе корупційній системі). А там де є гарна організація і добре спланована діяльність, акула, що від природи не є колективною твариною, приречена на провал…
Особливо «доставляє» живий опис душевного моменту  коли група дельфінів  проводить «виховну бесіду» з акулами. Вони  моментально оточують свою жертву і починають її штурхати і бити своїми сильними від природи клювами (фото 1).

 
 
При цьому, колективні дії високорозвинених і метикуватих дельфінів направлені на саме слабке місце акули – зябра. Через свою природну міць і швидке маневрування, декілька дельфінів убивають акулу на «раз-два»…  За таким самим принципом, дельфіни розрулюють проблему з акулами, коли рятують від неминучої загибелі нещасних людей, що опиняються в смертельній небезпеці на відкритій воді.
Такими «бойовими дельфінами», що здатні подолати «акулу-корупцію» є лідери справжнього громадянського суспільства, що наразі лишень зароджується в Україні.
Можна було б звинуватити мене у популізмі, чи виданні бажаного за дійсне, але зовсім недавно один з таких «бойових дельфінів» переміг на виборах в сусідній і ментально близькій нам Російській Федерації. Історія нового мера Єкатеринбургу Євгена Ройзмана дуже непересічна, повчальна і потребує найдетальнішого вивчення, як громадськими активістами, так і політиками (фото 2).

 
 
…Сама фігура Жені Ройзмана сповнена внутрішніх протиріч, фантастичних життєвих перепитій та епічної російської героїки. Етнічний єврей, що виріс у серці матінки Росії (місті Єкатеринбурзі), він іде своїм власним (опозиційним?) шляхом до найвищих політичних олімпів. Громадський діяч Ройзман весь час знаходився в тіні Навального, Удальцова та інших героїв «болотної площі» до яких була прикута увага ЗМІ. У час опозиційної ейфорії – він працював, робив свою роботу системно, бився з «акулами»…
Ще з молодих років, вважаючи себе самим розумним, він пішов з батьківського дому і в кінці кінців крива російської мрії привела його до в’язниці. Як кажуть в народі – «від суми та від тюрми, не зарікайся». Відсидівши «від дзвінка до дзвінка» за грабіж та незаконне володіння зброєю він повертається працювати на завод «Уралмаш» — гігант радянської промисловості. Ремарка. До цього моменту – життєвий шлях Ройзмана дуже схожий на життєвий шлях Віктора Я., відсидівшого єнакіївського начальника автобази… Але на цьому абзаці паралелі між Ройзманом і Віктором Я. закінчуються…
Навчаючись в місцевому університеті, він стає поетом, пише музику для місцевих рок-гуртів, починає займатися бізнесом… Коротше – життя налагоджувалось. І так би і завершилася історія «бойового дельфіна» Жені Ройзмана ще не розпочавшись, якби не завищене почуття прив’язаності до свого міста та вроджене месіанство, яке привело його на поле бою з наркоманією в своєму місті.
Ройзман став героєм нашого часу через свою системну боротьбу проти наркоманії. 
www.youtube.com/watch?v=5O7H_mdoMEo
 
Для цього він створив фонд «Місто без наркотиків» (символічно, що логотипом Фонду є зображення дельфіна…). Що вони зробили? Ройзман і група однодумців організували «громадянську війну проти наркоманії», в якій ніхто не грався в толерантність. Фонд, спільно з небайдужими уральцями став ініціатором серії операцій проти наркоторговців використовуючи всі сучасні методи комунікації та мережевий проектовий підхід, а також грубу фізичну силу. 
Першою ластівкою, що зробила відомим цю організацію стало відео де місцеві міліціонери розпивали спиртні напої з наркоторговцями (представниками національних меншин), при цьому неподалік відбувався відкритий продаж наркотичних речовин в циганському поселенні. Терпіти далі було неможливо… За Ройзманом закріпився імідж відмороженого на всю голову націоналіста, оскільки його громадські рейди відбувались в місцях компактного проживання циган та таджиків. Існує багато легенд про жорсткі розправи над наркодилерами нацменами і те, що з ними «бойові дельфіни» особливо не церемонилися – факт.
1999 року (ще задовго до появи соціальних мереж та інших «фейсбуків») Ройзман з командою зареєстрували номер пейджера 002 абонент «Без наркотиків». Цей номер став основою для самоорганізації громади проти наркоманії. У співпраці з правоохоронними органами проводився збір та аналіз інформації про наркоторгівців. «Здорові російські хлопці» приймали участь у вилазках проти етнічних мафій, що прикормили місцевих правоохоронців. Там де можна було вирішити справу у рамках закону — добровольці організували автотранспорт, виступали понятими під час виїмки, свідчили в судах… Уральці повірили Ройзману і він їх не підвів. Систематично ведучи боротьбу проти наркоторгівлі, смертність від передозування  в його рідному Єкатеринбурзі упала майже в 12 разів, етнічні кримінальні угрупування були розбиті, наркоторгівці оминали місто без наркотиків (так само, як акули оминали місця де «рулять» дельфіни) .
Проте, найлютіший ворог ховається там де найменше очікуєш його зустріти. Після переможної битви з наркоторговцями постала проблема реабілітації величезної кількості наркоманів, що перестали отримувати свою дурь. І Ройзман не сховав голову в пісок, а зайнявся реабілітацією наркоманів… у не зовсім толерантний, фірмовий для себе спосіб. Його фонд почав створювати реабілітаційні центри для безмедикаментозної реабілітації наркоманів.Якщо по-простому, то наркоманів просто приковували кайданками до ліжка та ізольовували від можливості вживати наркотики, прирікаючи на неземну біль і постійну нелюдську ломку. Ройзман їх хворими не вважав. Реабілітанти, переживаючи найлютіші муки ломки, починали заново вчитися жити без наркотиків — робити фізичну роботу, займатися спортом, самостійно заробляти на життя. Сам Ройзман говорить про більш ніж 5000 (!) людей, що після його центрів повернулися до нормального життя. В реабілітаційні центри Ройзмана йшли тоді, коли надії та зворотної дороги уже не було…
 
www.youtube.com/watch?v=JSYyO2fYO8g
 
Він став легендою і живим символом Правди (таке собі реальне втілення Даніли Багрова з «Брату 2»).


Беззаперечні успіхи привели до того, що проти Фонду почалася справжня війна. Вся корупційна вертикаль, з її продажними чиновниками, нечистоплотними перевертнями в погонах була повернута проти народного героя. Місцеві правоохоронні органи почали пресувати реабілітаційні центри під приводом незаконного утримання реабілітантів. Фонд і Ройзман звинувачувалися в застосуванні фізичного насильства до наркоманів і наркоторговців. До цькування долучилися ліберали і всілякі інші «правозахисники».
Так «система» отримала системного (перепрошую за каламбур) політичного ворога …9 вересня Ройзман став мером Єкатеринбургу. І історія його боротьби ще не завершилась.


 
П.С.
Дуже часто спілкуючись з представниками місцевих еліт, майже завжди бачив у їх очах віру у магію політичних технологій і реклами. Вони ще досі вірять, що політиками стають заплативши бабки «рішалі» чи облизавши дупу якогось великого начальника. Вони надіються говорити пусті слова, іти на компроміс з совістю і при цьому мати народну любов…але чим далі – ховати свою істинну сутність буде все важче. Сотні блогерів, небайдужих громадських активістів виведуть на чисту воду навіть найхитрішого з політичних лисів.
Настає час левів. Тих політиків, що є щирими і совісними. Вони говорять, що думають і роблять так, як говорять. Євген Ройзман одне з облич такої політики майбутнього.
Чи можливий такий політик в Чернівцях? Скоріше ні. Такі як Ройзман народжуються на краю соціальної прірви де є тільки добро і тільки зло. Умовний опозиційний борець за інтереси «підприємців» Калинки, ніколи не матиме любові всього міста. Більше шансів мають відморожені борці з монополістами (типу місцевих обленерго).
Для громадських діячів Чернівців потрібні хороші приклади для наслідування. Технологічно шлях до влади для них виглядає наступним чином: 1) Наявність однозначної проблеми 2) Лідер, що організовує системний спротив явищу, використовуючи мережеві технології 3) Легалізація боротьби з проблемою через роботу в ЗМІ і роботу з цільовими аудиторіями 4) Вихід на державний рівень, актуалізація проблеми, суспільний діалог 5) Вирішення інших нагальних проблем, що напряму стикаються з основною проблемою 6) Перехід з громадянського суспільства у владу для системного вирішення центральної проблеми.
У такій системі цінностей зовсім нівелюється роль партій та інших посередників (типу «рішал»). Все залежатиме від роботи людини і конкретних результатів, які вона здатна досягнути.
В політичному житті ми на один цикл відстаємо від Росії. Очікувати появи на політичних посадах перших лідерів громадянського суспільства варто уже на найближчих місцевих виборах. Поки російські «бойові дельфіни» уже починають ганяти своїх «акул», наші лише починають гуртуватися…
Написано для сайту Чернівці Таймс

41 коментар

Захар Подкидишев
Ой вей Миша! Если ты, таки, такой умный, то почему до сих пор ты, таки, такой бедный?)))
Святослав Вишинський
Тільки чи справді ця «нова щирість» є такою щирою, як здається.
Михайло Шморгун
хочеться вірити… Важливий хороший приклад!
Святослав Вишинський
Коли йде мова про ринок наркотиків, то це мафія не регіонального і навіть не національного масштабу. В місті-мільйоннику такого борця вже давно мали би вбити або закрити, доки він не став надто популярним. І це навіть не питання політики, а чистого криміналу. Важко уявити силові «наїзди» з боку громадських активістів на реальних бандитів, які залишились би без кривавої відповіді.
Михайло Шморгун
Ну там справжня війна була… І жертви були, як з одної сторони, так і з іншої…
Максим Пансик
Факти в студію…
Михайло Шморгун
Максим Пансик
ЄР любить спонсорувати кінематограф навіть документальний.
Максим Пансик
Михайло Шморгун
Відредаговано модератором 2013-10-06 14:49:20
Максим Пансик


«Сповідники» регі і растафаріанства — пацифісти і оптимісти, аж занадто — втрачається критичність мислення і бачення не з одного кута
Михайло Шморгун
Гопнічєске мислення Михалич. «Сповідники» совка, не вірять в чудо, а вірять лише у гроші...І у всьому бачать подвійне дно (бо така вже в них натура гопнічєска...)
Максим Пансик
Віра в чудо — дуже особисте і сакральне питання для мене. Люди, які вірять лише у гроші, такі ж обмежені, як і ті, що не визнають потреби у грошах в нинішньому суспільстві. Не бачити подвійне дно в успішних політичних проектах — оманлива розкіш, за яку потім болить.
Мій батько вірив у Мороза — батьку було боляче і мені за нього, я вірив у Ющенка і ще декількох — мені було боляче, батькам і друзям за мене, один із моїх старших друзів вірив у Януковича і його проросійський шлях — болить йому вже давно.
Михайле, пробач нас «гопніків». За те що потроху вчимося обирати не тільки емоціями і особистісно-суб'єктивними вподобаннями, але і розумом. А підозрілі і обачливі — не грошей заради, а щоб і справді людину гідну обрати, а не успішний політичний проект.
Михайло Шморгун
Який пафосний брєд Міхалич. При зустрічі я тобі коєшо розповім… Я поважаю Твою думку, але не у цьому конкретному випадку.
Михайло Шморгун
от всіх Вас приучили (субєктивно, не всіх, але багатьох...), що Вас голос є найважливішим. Тисячачєртєйсударь, це не так. Бабушка рішає більше, бо вона піддається емоціям, а такє от критичне мислення інтілігєнтішкі важливе хіба, що для кешу Гуглівського, а не для реальних змін…
Максим Пансик
Бабушка рішає більше, бо вона піддається емоціям — згадались сотні сторожинецьких бабусь, які за пакуночок гречки емоційно продали свої вирішальні…
Михайло Шморгун
«сотні сторожинецьких бабусь» — це перебор. Тобі не здається?
Максим Пансик
в масштабі Сторожинецького району, ні.
Максим Пансик
Мене дивує (хоча вже пора звикнути), як ти змінюєш свою думку з часом собі на користь. Ми обидва були свідками зізнань стареньких виборців (як райцентру так і сільської місцевості) у любові до лідера, який їм передавав гречку і продовольчий пакет. Як ти тоді на них злився і говорив про потребу свідомого громадянина і виборця в масах. Тепер він тобі не потрібен, а потрібна емоційна, несвідома бабка(дідок, жіночка і ін.), яких в масштабі країни можна зібрати мільйонами і привести до влади героя в сяючих латах.
Михайло Шморгун
А мене уже нічо не дивує Міхалич. Сотні бабусь — це або кримінал, або діагноз… Все залежить від фактів, або їх відсутності…
Максим Пансик
На даний час на руктрекері документальних фільмів про сторожинецьких виборців пенсійного віку, яким вручали продовольчі пайки (із гречкою в тому числі)не знайдено.
Максим Пансик
При зустрічі коєшо… А на загал не можеш, щоб потім часом не апелювати — я такого не говорив або не те мав на увазі.
Михайло Шморгун
Можу. Я цілий текст написав на 8 тисяч знаків. (текст дивись Вище)… А «коєшо» — це між нами, бо ми знаєм один одного достатньо добре…
Максим Пансик
Текст перечитав двічі. Із Ройзманом і його проектом «Місто без наркотиків» був знайомий раніше за тебе. Навіть намагався тебе з ними познайомити. Твою реакцію на всілякі там профілактики ВІЛ/СНІДу, наркоманії і превенції ЗСЖ знаєш сам — «хєрня то все, політика важливіша»…
Михайло Шморгун
Це не дослівний переклад, хоча близько до тексту). (знову патетика Михалич. що характерно, я не відмовляюсь від своїх слів, які Ти мило процитував. Вирішення соціальних проблем лежить у площині політики. Коли механізм буде відлагоджено — проблеми будуть вирішуватися. Механізм — це політика+пропаганда+воля до змін. Ройзман це розуміє (я собі так думаю… хоча можу і помилятись). А Ти Міхалич зводиш тему до трешевого тролінгу. Кому це треба?
Максим Пансик
Я вважаю, що Ройзман — проект певних політичних сил в РФ, в нього багато вкладають, йому багато дозволяють — якою буде плата? Мій досвід переконує бачити в людині тільки плюси і не бачити мінусів — поганенько для самого себе. Вибір свого політичного лідера — бачення його плюсів і повага його за них, бачення його мінусів і готовність миритись із ними. Ще раз повторюся — однобоко висвітені лицарі у сяючих латах, акі спасителі світу сього — насторожують. От ти, бачиш його слабкі сторони? Готовий їх описати і поговорити про них?
Михайло Шморгун
Ще раз перечитай текст Міхалич, складається враження, що Ти його не читав… я описав «слабкі сторони»
Максим Пансик
Михайле, факти з біографії і діяльності його ГО подані тобою у ореолі геройського освітлення. Конкретизую — хоча б простенький SWOT — аналіз, на більше не розраховую. Хоча ти можеш, але не хочеш і не зробиш. Причини тобі відомі.
Михайло Шморгун
Свот можеш сам зробити і втиснути мені в пику… мол Міша, ятобі аргументовано відповідаю… Але Нє. Я маю це зробити сам… По-моєму, це якийсь тоталітарний «базар-вокзал». Я виклав свою думку, а тепер маю сам же навести аргументи, чому я помилявся…
Країні потрібні герої, а не критичне осмислення їх діяльності. Герої рухають суспільство вперед. А критики, що не здатні стати Героями, ставлять їм палки в колеса. така їх гнила прнирода. і чого я маю бути одним з таких критиків?
Максим Пансик
прямо таки цитуєш мене — Віталій Кличко — Капітан Україна, початок чи смерть?..

m-pansyk.vkursi.com/5905.html
Максим Пансик
Я тебе правильно зрозумів — суспільству потрібні герої за якими це суспільство має йти як отара сліпих овець. А як якась людина хоче зробити осмислений вибір, а не емоційне захоплення — анафему на неї!
Михайло Шморгун
Так.Ти мене правильно зрозумів.
і імєнно анафему…
Олег Тудан
Alai Oli вообще удивили. Ройзман таких, как они, называет «говнокурами», а они ему оды поют.
Михайло Шморгун
місцева специфіка. Люди знають про що їм співати. Наочність реальних справ перебиває будь-які субкультурні тйорки. Крім того це ода з елементом стьобу (субєктивно).
Олег Тудан
Это мог быть стеб, если бы это не был концерт в поддержку Ройзмана. Нахер такой регги, короче.
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте